Middenin Oldenzaal stond ooit stoomweverij Molkenboer, een textielfabriek met aan de leiding de vrouwelijke directeur Hermanna Molkenboer. Eind 19e en begin 20e eeuw heeft zij veel betekend voor vrouwen en meisjes in Nederland. Het Molkenboer-terrein wordt op 18, 19 en 20 september tot leven gewekt in een bijzondere voorstelling van het Erfgoedspektakel, gemaakt door Twentse makers Dennis Alink en Laurens ten Den en uitgevoerd door Museum Oldenzaal.
Op het terrein Molkenboer wordt een film vertoond in combinatie met een theatermonoloog, aan de hand van vier scènes uit het leven van Hermanna Molkenboer. Telkens keert het verhaal terug naar de Molkenboer-locatie: een plek die letterlijk ‘erfgoed in transitie’ is.
Nikki Olde Monnikhof, Museum Oldenzaal: “Vraag inwoners van Oldenzaal naar ‘Molkenboer’ en het antwoord verschilt per generatie: van een voormalig busstation tot een parkeerplaats, en alleen senioren kennen het nog als fabriek. Wat bijna niemand weet, is dat de Molkenboerfabriek lange tijd werd geleid door een vrouw: Hermanna Molkenboer. Zij betekende heel veel voor vrouwen en meisjes, zowel die bij haar werkten als in het algemeen. Molkenboer wilde vrouwen uit het corset helpen en runde vanuit Oldenzaal het eerste postorderbedrijf van Nederland.”
Noes Nevels, wethouder cultuur Oldenzaal: : “Het Oldenzaalse Singelpark wordt aangelegd rondom de binnenstad, op de plek waar ooit de stadwallen en -grachten liepen. De verhalen die met de verschillende locaties zijn verbonden bieden daarbij inspiratie voor ontwerp en inrichting. Bij ‘Molkenboer’ krijgt onze lokale textielgeschiedenis extra aandacht. Met het Erfgoedspektakel laten we zien dat onze stad voortdurend in ontwikkeling is, in aansluiting op veranderingen in de tijd. Maar de verhalen die daarmee zijn verbonden, vergeten we niet.”
Het project sluit naadloos aan bij de lijn waarin de provincie Overijssel erfgoed in transitie centraal stelt. De provincie zet zich in om cultureel erfgoed vertrekpunt te laten zijn bij hedendaagse opgaven en ontwikkelingen. Door goede voorbeelden te delen, cultuurhistorische waarden te koppelen aan andere beleidstermijnen en inspiratie te bieden voor gebiedseigen oplossingen. Plekken veranderen, maar betekenen ook veel voor de identiteit van de bewoners. Objecten als het Molkenboer terrein geven identiteit aan de wijk en herbergen veel verhalen.
Voor ‘Erfgoedspektakel Molkenboer’ is gebruik gemaakt van vele verhalen van Oldenzalers, en een recente scriptie van Rosalie Dijkhuis. De voorstelling wordt gemaakt door Twentse makers Dennis Alink (regisseur), Laurens ten Den (theatermaker) en Nathalie Baartman en Bram Agterbos (acteurs). De uitvoering ligt in handen van Museum Oldenzaal. Het Erfgoedspektakel is initiatief van erfgoedorganisatie BOEi, die met steun van de VriendenLoterij, Provincie Overijssel en de gemeente Oldenzaal bijzondere voorstellingen op unieke plekken wil brengen.
Het Erfgoedspektakel wil culturele makers koppelen aan bijzondere erfgoedlocaties, om zo nieuw publiek naar cultuur en erfgoed te trekken. Daarbij worden geen theaters, muziekpodia of concertzalen bezocht: de voorstellingen vinden plaats in leegstaande monumenten, op buitenterreinen, bij kastelen en forten of andere historische locaties.
De voorstellingen vinden plaats op vrijdag 18, zaterdag 19 en zondag 20 september, om 20:30 en 21:30 uur. Meer informatie en kaartverkoop: Het verhaal van Molkenboer | Museum Oldenzaal

Over het Erfgoedspektakel
Het Erfgoedspektakel is een initiatief van non-profit erfgoedorganisatie BOEi en kan bestaan dankzij een bijdrage van de VriendenLoterij. Het Erfgoedspektakel wil een structurele samenwerking tussen culturele makers en bijzonder erfgoed tot stand brengen. Door de voorstellingen laagdrempelig en betaalbaar te houden trekt het erfgoedspektakel een nieuwe publieksgroep aan. Daarnaast is het een innovatieve manier van omgaan met leegstaande gebouwen, die plekken van betekenis worden. Plekken die anders pas na jaren van plannen, lobbyen en restaureren ontsloten kunnen worden voor het publiek. Zie www.erfgoedspektakel.nl
De Cast
Het verhaal van de voorstelling is gebaseerd op verhalen van Oldenzalers en op de scriptie over Molkenboer van Rosalie Dijkhuis, die ook meewerkt aan de voorstelling. De korte film wordt gemaakt door Twentse makers. De regisseur is Dennis Alink – bekend van zijn documentaires over Freek de Jonge en Herman Brood, zijn speelfilm OUT en zijn Tour de France-serie voor Netflix. Dennis is geboren en getogen in Oldenzaal en voelt zich zeer verwant met de stad en haar omgeving. De filmscènes worden getoond tijdens een theatermonoloog van Laurens ten Den (uit Enschede), waarbij hij het publiek helemaal meeneemt in de locatie, haar geschiedenis én haar toekomst. Laurens is acteur, schrijver, regisseur én een van de bekendste theatermakers van Oost-Nederland. Laurens ten Den speelt ook een kleine rol in de film. De hoofdrol van Hermanna Molkenboer wordt gespeeld door Nathalie Baartman (uit Borne). De rol van Hendrik – een medewerker uit de fabriek die graag directeur wil worden – wordt gespeeld door Oldenzaler Bram Agterbos.
Voor meer informatie:
Ga naar www.erfgoedspektakel.nl




