De rijke historie van Middachten kent vele gezichten en verhalen. Illustere mannen, maar ook eigenzinnige vrouwen waren achtereenvolgens verantwoordelijk voor het beheer van landgoed en kasteel. Ursula Philippota van Raesfelt (1643-1721) was één van hen. Haar leven staat deze zomer centraal op Middachten. Er worden verschillende activiteiten georganiseerd. In het kasteel worden een aantal woonruimtes ingericht met voorwerpen uit de tijd van deze Vrouwe van Middachten.
Aanleiding
De reden dat Philippota dit jaar centraal staat bij Middachten is de landelijke herdenking, 350 jaar geleden, van het rampjaar 1672. Voor haar en haar man, Godard van Reede-Ginkel, waren het roerige tijden. Middachten lag middenin het door de Fransen bezette gebied en er ontstonden vele onveilige en gewelddadige situaties. Philippota en het Rampjaar 1672 zijn nauw met elkaar verbonden en beide verdienen in 2022 een podium.
Biografie Ursula Philippota
Het leven van Philippota omvat veel meer dan wat er in dat ene jaar 1672 gebeurde. Eind mei wordt haar biografie gepubliceerd: De eigenzinnige erfgename van Middachten. Schrijfster Hermine Manschot-Tijdink heeft zich jarenlang verdiept in Philippota’s leven én dat van haar man Godard van Reede-Ginkel en hun vijftien kinderen.
Hermine raadpleegde daarvoor vele brieven en andere archiefstukken die bewaard zijn in de archieven van de kastelen Middachten en Amerongen. Het levert een boeiende familiegeschiedenis die bijna een eeuw beslaat. Het boek wordt uitgegeven door de Walburg Pers en is vanaf 1 juni 2022 verkrijgbaar in de boekhandel en op Middachten.
Activiteiten
- Kasteel bezoeken
Dit jaar gaat het kasteel op elke zondagmiddag in de maanden juni, juli en augustus weer open! Dan vinden er ook rondleidingen plaats. Tickets zijn vanaf mei te boeken via de website. Bij voldoende beschikbaarheid zijn deze ook ter plaatse te verkrijgen in de Oranjerie. - Fotopresentatie en film
Maar er is meer te beleven! Met historische foto’s op panelen wordt het leven van Philippota toegelicht. Ook is er een korte film te bekijken over de gebeurtenissen in het Rampjaar 1672. De educatieve animatiefilm is gemaakt in samenwerking met Kasteel Amerongen en Slot Zuylen. - Concerten en lezingen
In juli organiseert Cultuurbedrijf RIQQ, op zondagochtend concerten in het groene theater. Eén van deze concerten staat in het teken van muziek uit de tijd van Ursula Philippota, die zelf een begenadigd luitspeelster was.
In augustus wordt een viertal lezingen georganiseerd. Onderwerpen die aan bod komen zijn met het Rampjaar 1672 en het leven van Ursula Philippota verbonden.
Meer informatie Middachten
De tuinen van Middachten kunt u vanaf 1 juni tot en met 30 september 2022 bezoeken op woensdag tot en met zondag. Bezoekers van de tuinen kunnen gratis op pad met een audiotour. Voor meer informatie over o.a. openingstijden, entreegelden en parkeren kunt u terecht op de website middachten.nl
Fotocredit: Portret van Ursula Philippota van Raesfelt, toegeschreven aan Jan de Baen, laatste kwart 17e eeuw, collectie Kasteel Middachten